Zbliża się zima. Czas najwyższy zadbać o to, by zimą nie było zimno. Tym, którzy zastanawiają się jaki wybrać kocioł stałopalny do centralnego ogrzewania, może pomogę oszczędzić trochę czasu. Gdy w Leroy Merlin, Obi czy Castoramie przemierzacie alejki z wystawionymi kotłami i zastanawiacie się który wybrać, mogę powiedzieć jedno: ŻADEN z nich.
Poszukując kotła dla siebie kierowałem się następującymi kryteriami:
- firma (żeby była znana, z doświadczeniem, z dużym dostępem punktów sprzedaży i serwisu, z dużym wyborem kotłów)
- popularność kotła (by łatwo uzyskać informacje, pomoc od doświadczonych osób)
- cena (żeby była adekwatna do jakości)
- jakość (atestowane blachy, płaszcz izolacyjny)
- czas gwarancji
- wysoka sprawność cieplna (min. 82%)
- czas stałopalności
- wydłużony obieg spalin (np. dzięki ruchomej przegrodzie - by więcej ciepła zostawało w kotle)
- możliwość montażu zestawu sterującego
- inne zalety np. ruchomy ruszt żeliwny (ułatwia odpopielanie), narzędzia do obsługi i czyszczenia
- opinie innych użytkowników
Kierując się tymi kryteriami zdecydowałem, że kupię kocioł SWK firmy Zębiec. Firma Zębiec ma wieloletnie doświadczenie w produkcji kotłów. SWK to kotły uniwersalne z górnym obiegiem spalin, produkowane od blisko 40 lat i jak podaje producent sprawdzone przez setki tysięcy użytkowników. Zębiec, czyli Zakłady Górniczo Metalowe w Zębcu to firma czysto polska (100% akcji należy do Skarbu Państwa). Mają duży wybór kotłów. Zatem decydując się na tą firmę z pewnością dobierze się coś odpowiedniego dla siebie. Zobaczcie: http://www.zebiec.pl/
kocioł stałopalny SWK 10 kW Zębiec |
Dobierając kocioł trzeba określić jaka moc jest nam potrzebna (ile kW). Wiąże się to z powierzchnią domu do ogrzania oraz tym czy np. będzie w ten sposób też ogrzewana woda użytkowa. Im większa moc tym i cena wyższa. Warto jednak zwrócić uwagę, bo niektóre marketowe kotły mają podaną moc
maksymalną, zamiast (uczciwie) mocy nominalnej, a to spora różnica. Kolejna kwestia to czy kocioł ma być z podajnikiem czy bez. Z podajnikiem są droższe i zajmują więcej miejsca, ale zapewniają bardzo długi czas stałopalności i wymagają mniej pracy przy obsłudze. Warto też od razu pomyśleć o sposobie sterowania (zestaw sterujący = sterownik + wentylator czy miarkownik ciągu).
W przypadku Zębca wybór jest powiększony, bo trzeba się zastanowić czy decydujemy się na sprawdzone kotły z linii tradycyjnej czy najnowsze, bardziej wydajne i droższe kotły z linii SuperNova.
Zdecydowałem się na kocioł z linii tradycyjnej SWK 10 kW. Z tego co wiem, obecnie nie są już produkowane o takiej małej mocy (są od 14 kW). Moc 10 kW mają kotły URAN, ale nie są one wyposażone w ruchomy ruszt (to spory minus) i ruchomą przegrodę żeliwną (wydłużającą obieg spalin). SWK 10 kW kupiłem w ostatniej chwili. I póki co, nie żałuję. Opinię na temat tego kotła zamierzam napisać po sezonie grzewczym. Mam już pewne doświadczenia (np gotowanie wody), ale za wcześnie by się nimi dzielić.
W następnym poście napiszę, gdzie kupić taki kocioł w cenie tańszej niż oferują autoryzowani dystrybutorzy.
Dobry rzetelny artkuł, tego typu tekst pomoże zapewne wielu osobom stojącym przed pytanie jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania.
OdpowiedzUsuńPiec z sieciówki rzeczywiście może nie być najlepszym pomysłem...
OdpowiedzUsuńPosiadam taki piec, jest to konstrukcja pod koks, na węgiel niestety ma zdecydowanie zbyt mały wymiennik ciepła. Rozpalam od góry, pali się dość długo, jest ciepło, ale za dużo leci w komin, temperatura spalin w czopuchu to ponad 300c.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńJa natomiast chyba zdecyduję się na ogrzewanie elektryczne. Nie chce mi bawić się w zakup węgla i magazynowanie go. Czy zakup takiego grzejnika: https://interblue.pl/grzejniki,c,42/ wystarczy?
OdpowiedzUsuńNajlepiej wybrać kocioł z automatycznym podajnikiem.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńFaktycznie sam wybór kotła na pewno jest sporym wyzwaniem gdyż akurat traki sprzęt zazwyczaj kupujemy na lata. Ja jestem zdania, ze warto także używać dobrego węgla z https://sobianek.pl/ gdyż to właśnie on jest w stanie nam zapewnić bardzo wydajne ogrzewanie.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJa u siebie akurat mam piec gazowy i muszę przyznać, że jest to bardzo dobry wybór. Zresztą całą instalację ogrzewania centralnego zakładała mi firma http://ewol-ogrzewanie.pl/ i teraz oczywiście wiem, że był to bardzo dobry wybór.
OdpowiedzUsuńJa na samym początku miałam ten dylemat i muszę przyznać, że jak najbardziej jest to coś niezwykle ważnego. W takiej sytuacji ja zdecydowałam się na ogrzewanie gazowe i muszę przyznać, że był to dobry wybór. Jeszcze wybrałam opcję taniego gazu dla domu https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ i teraz płacę po prostu mniej.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńDawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńTECH Sterowniki to polska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją nowoczesnych, elektronicznych urządzeń do zarządzania ogrzewaniem, a także urządzeń specjalistycznych, takich jak ozonator czy sterylizator powietrza przeznaczonych do montażu w domach, obiektach użyteczności publicznej oraz pomieszczeniach komercyjnych. Bogaty wybór przewodowych i bezprzewodowych sterowników do zarządzania ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, a także mieszanym pozwala na wygodny dobór rozwiązania do swoich preferencji. Pełna oferta produktów na stronie www
OdpowiedzUsuńhttps://www.techsterowniki.pl/
Warto się zapoznać !
W obecnych czasach lepiej już nie inwestować w kotły do węgla. Węgiel jest tylko droższy i niestety taka tendencja się już utrzyma. Teraz warto iść w ekologiczne rozwiązania jak gaz, energia elektryczna, a najlepiej inwestować w biomasę. Jest pełen wybór kotłów na biomasę, która to jest tanią energią.
OdpowiedzUsuńWęgiel ma bezsprzecznie wysoką wartość energetyczną. A co ma jeszcze więcej kalorii? Zobaczcie na https://dolina-wiedzy.pl/ile-kalorii-ma-uran-dlaczego-daje-tyle-energii/ informacje o uranie. Uran ma kluczowe znaczenie w produkcji energii, szczególnie w elektrowniach jądrowych. Uran na tle węgla wyróżnia się nie tylko wydajnością, ale również mniejszym wpływem na środowisko.
OdpowiedzUsuń