sobota, 30 listopada 2013

Rękodzieło z Pracowni Twórczej

Lalka (fot. Dom na Osiedlu)
Nadchodzący grudzień to czas intensywnych zakupów, których lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Szczególnym wyzwaniem jest kupno prezentów. Nie rozwijając się na temat trudności z tym związanych podpowiem ciekawe rozwiązanie, które staje się coraz bardziej modne: KUPUJCIE RĘKODZIEŁO. 

Szczególnie polecam przedmioty z Pracowni Twórczej "Domu na Osiedlu", gdzie artyści (osoby niepełnosprawne intelektualnie) projektują i wykonują tkaniny unikatowe, przedmioty użytkowe (np. pantofle, etui na telefon, torby, kosmetyczki, biżuterię z filcu, lalki, zabawki, zakładki do książek), rysunki, obrazy, grafiki. W swej ofercie Pracownia ma też szeroki wybór kart świątecznych.



Projekt lalki i w trakcie realizacji (fot. Dom na Osiedlu)




Gotowa lalka (fot. Dom na Osiedlu)

Dlaczego polecam?
Firanka (fot. Dom na Osiedlu)
Kupując daną rzecz w Pracowni można być pewnym, że jest to rzecz unikatowa. Nikt, nigdy nie będzie miał takich samych pantofli, torby czy ozdoby. To nie są towary z produkcji seryjnej. Nawet sam autor danej pracy choćby chciał, nie będzie w stanie skopiować swojego dzieła. Są to wytwory wyjątkowe i niepowtarzalne. 

Artystyczne wyroby powstające w warunkach nieprzemysłowych może nie mają kolorowych opakowań (degradujących środowisko naturalne), ale mają duszę. Tak, są to przedmioty z duszą. W takim senesie, że każdy ma swojego indywidualnego twórcę. Kupując wyszywaną bransoletkę z filcu można spytać się kto ją wykonał i mieć w pamięci, że ten przedmiot wykonała konkretna osoba. Często się zdarza na kiermaszach, że klient wybiera przedmiot ze względu na autora - np. na pamiątkę. 

Torba   (fot. Dom na Osiedlu)
W Pracowni Twórczej "Domu na Osiedlu" wymiar artystyczny łączy się z wymiarem użytkowym. Zatem zarówno miłośnik sztuki (tkaniny, obrazy, grafiki), jak i konsument chcący kupić coś praktycznego znajdzie coś dla siebie.

Zaletą wyrobów rękodzielniczych jest ich jakość. W wykonanie każdego przedmiotu twórcy wkładają dużo wysiłku. Zwracają uwagę na detale. Wysoki poziom prac z Pracowni Twórczej potwierdzają opinie ekspertów oraz nagrody zdobywane w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. 




Torba   (fot. Dom na Osiedlu)     
Przewagą indywidualnych twórców nad przemysłowymi producentami jest też możliwość wykonania spersonalizowanych zamówień. Pracownia prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół "Domu na Osiedlu" przyjmuje takie zamówienia. Można podać wymiary i tematykę np firanki. Można zamówić pod wymiar etui lub torbę na laptopa czy tablet. Możliwości realizacji zamówień są duże (dotyczy to m.in tkanin, obrazów, grafik komputerowych), lecz należy się liczyć z długim terminem realizacji.    






Pantofle (fot. Dom na Osiedlu)
Opisując zalety rękodzieła muszę obalić mit dotyczący cen przedmiotów wykonywanych ręcznie. Niektórzy unikają zakupów podczas kiermaszy, gdyż uważają, że się to nie opłaca, że twórcy mają wygórowane ceny. Nie jest to prawdą. Ceny są adekwatne do jakości, nakładu pracy i kosztów materiałów. Fakt, że torby na laptopa sprowadzane z Chin czy Tajwanu są tańsze, ale czy będą trwalsze? Rękodzielnicy starają się by ich produkty były jak najlepszej jakości. Często sami je sprzedają, bez pośredników. I starają się by klienci byli zadowoleni i do nich wracali po kolejne wyroby. A masowych importerów raczej nie obchodzi dalszy los chińszczyzny sprowadzanej do Polski, ani jej nabywców. 

Jeśli jesteśmy przy twórcach, producentach i importerach warto zauważyć aspekt społeczno-ekonomiczny rękodzieła. Warto je kupować, bo w ten sposób wspieramy zwykłych ludzi, naszych sąsiadów, czy w przypadku Domu na Osiedlu - osoby niepełnosprawne a nie gigantyczne firmy (często zagraniczne). 


Wyścig - grafika komputerowa, autor: Adam Jedynak

Gdzie kupić?

Wytwory z Pracowni Twórczej "Domu na Osiedlu" można nabyć bezpośrednio w Pracowni przy ul. Kopernika 19 m 14. 
Poza tym rzeczy są sprzedawane na różnego rodzaju targach, jarmarkach, kiermaszach. Informacje kiedy i gdzie - są publikowane na stronie internetowej www.domnaosiedlu.pl oraz na Facebooku
WYJĄTKOWA OKAZJA: W nadchodzącym tygodniu od poniedziałku do piątku (2-6.12.2013) odbędą się Dni Otwarte w Pracowni. Wyjątkowo zajęcia będą popołudniami (od 13:00 do 18:00), tak by uczniowie, studenci i osoby pracujące miały możliwość odwiedzenia tego miejsca.

Tkanina malowana (fot. Dom na Osiedlu)

Na koniec kilka informacji i ciekawostek o Pracowni Twórczej "Domu na Osiedlu":

Pracownia Twórcza mieści się w Łodzi, przy ul. Kopernika 19 m 14. Jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-14:00. W zajęciach uczestniczą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pracownia ma charakter otwarty i w czasie zajęć można ją odwiedzać (najlepiej po umówieniu telefonicznym - 42 637 41 10). Uczestnicy Pracowni prowadzą od czasu do czasu warsztaty dla dzieci - można zamawiać / umawiać się na takie zajęcia dla grup z zewnątrz.

Pracownia Twórcza jest integralną częścią "Domu na Osiedlu" - projektu realizowanego od 20 lat w oparciu o Autorski Program Przystosowawczy do Życia i Pracy w Społeczeństwie dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, który napisała i realizuje Anna Dyrka-Brzozowska. Wizyta w Pracowni może być okazją do poznania tego Programu, który jest praktyczną realizacją Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ. Program znalazł uznanie na arenie międzynarodowej. W 2002 roku został wpisany do rejestru UNESCO jako najlepszy polski projekt praktyczny dla osób niepełnosprawnych umysłowo. A w bieżącym roku zamieszczony na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP jako przykład dobrej praktyki. 

Więcej informacji o Domu na Osiedlu na stronie internetowej: www.domnaosiedlu.pl .

Etui (fot. Dom na Osiedlu)

Smok - tkanina unikatowa (fot. Dom na Osiedlu)





Saszetki (fot. Dom na Osiedlu)














Kosmetyczka (fot. Dom na Osiedlu)
Zakładki do książek (fot. Dom na Osiedlu)





Kieszonkowiec - unikatowa tkanina użytkowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz