Wakacje już trwają. Jako miejsce krótszego lub dłuższego wypadu na Mazury polecam Jedwabno koło Szczytna.
Jedwabno (nie mylić z Jedwabnem) to mała miejscowość, siedziba gminy.
Położona tuż przy lesie i blisko licznych jezior. Najbardziej znane to jezioro
Świętajno, które jest jednym z najczystszych w Polsce. Latem są tam tłumy
turystów. Mniej oblegane są jezioro Dłużek w miejscowości o tej samej nazwie
oraz jezioro Głęboczek, w pobliżu Rekownicy. Nad brzegami jezior znajdują się
pola namiotowe i biwakowe, ośrodki wypoczynkowe. Nad jeziorem Świętajno
znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Najbliżej Jedwabna znajduje się
małe jezioro Jedwabskie (Gębik), na którym znajduje się wyspa o nazwie "Tumidaj". Na terenie gminy są też rzeki. Na przykład rzeka Omulew, którą organizowane są spływy kajakowe. Walory
przyrodnicze to nie tylko jeziora i rzeki, ale także lasy z pomnikami przyrody.
Źródło: https://maps.google.pl |
Dla mnie dużą zaletą było to, że po mimo miasteczkowo-wiejskiego charakteru znajdują się tam różne obiekty istotne dla wczosowiczów np informacja turystyczna, restauracja, biblioteka z dostępem do internetu, ośrodek kultury, poczta, przychodnia zdrowotna, apteka, sklep Lewiatan (z cenami sieciowymi, możliwością uzyskania faktury). W miasteczku jest też oczywiście kościół. Są także inne obiekty jak urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej, szkoła, stadion sportowy i orlik, ochotnicza straż pożarna.
Nie bez znaczenia jest też dość duża baza noclegowa.
Jedwabno to dobra baza wypadowa np do Szczytna (na poszukiwanie pofajdoków), do
Olsztynka (skansen), do Ostródy (kanał ostródzko-elbląski) lub Nidzicy (zamek).
Źródło: https://maps.google.pl |
Jeśli chodzi o obiekty warte zobaczenia - to zabytki: kościół parafialny pw. św. Józefa z czerwonej cegły z 1930 roku wraz z plebanią w Jedwabnie, cmentarz rzymsko-katolicki z 1930 roku w Jedwabnie, karczma z zajazdem z XVIII/XIX wieku w Małszewie, młyn wodny z 2 poł. XIX wieku w Małszewie, kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki parafialny pw. św. Wojciecha z 1901-02 roku w Nowym Dworze, zabytkowe chaty w miejscowościach Szuć, Kot, Małszewo, Jedwabno, Burdąg i Nowy Dwór. Podane miejscowości leżą na terenie gminy Jedwabno. W samym Jedwabnie warto odwiedzić też siedzibę nadleśnictwa, gdzie po umówieniu można całą grupą zwiedzić wyłuszczarnię nasion oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Można spytać w urzędzie gminy lub informacji turystycznej o możliwość odwiedzenia piekarni i wieży przeciwpożarowej. Naprawdę warto.
Widok z wieży przeciwpożarowej. |
W gminie utworzono kilka ścieżek rowerowych i dydaktycznych. Jeśli chodzi o jeziora, to co prawda z centrum Jedwabna trzeba dojść spory kawałek lub dojechać samochodem czy busem, ale woda jest naprawdę czysta. Na temat jezior warto podpytać miejscowych, bo wejście na niektóre z nich jest płatne. Wybierając termin przyjazdu radzę też sprawdzić planowany kalendarz imprez (np dni jedwabna, dożynki), by wziąć w nich udział. W Jedwabnie działa zespół pieśni i tańca "Jedwabno" - warto zobaczyć występ.
Przez miejscowość Jedwabno przebiega droga krajowa 58 oraz droga wojewódzka 508 co z jednej strony jest zaletą (dobry dojazd, sporo busów, bezpośredni pks z Łodzi) a z drugiej strony jeździ tamtędy sporo samochodów.
Więcej o Jedwabnie na stronach: http://www.jedwabno.pl/ i http://www.jedwabno.com/ .
Miejscowość godna polecenia na wyjazd indywidualny, rodzinny, grupowy. Dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, przyrodą, historią, turystyką.
Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń